Poznań, stolica Wielkopolski, to miasto o wyjątkowym znaczeniu w polskiej historii. To właśnie tutaj w 966 roku książę Mieszko I przyjął chrzest, dając początek państwu polskiemu. Dziś Poznań łączy w sobie szacunek dla tradycji z nowoczesnym biznesem i dynamicznym rozwojem.
Stary Rynek - Serce Poznania
Stary Rynek w Poznaniu to jeden z najpiękniejszych i największych rynków średniowiecznych w Europie. Otoczony kolorowymi kamienicami kupieckimi z różnych epok, stanowi centrum historycznego miasta i główną atrakcję turystyczną.
W centrum rynku stoi renesansowy Ratusz - perła architektury polskiej z charakterystyczną loggią i wieżą zegarową. To właśnie tutaj codziennie o godzinie 12:00 z wieży ratusza wychodzą słynne poznańskie kozłki, które walczą ze sobą, uderzając rogami dwanaście razy.
Legenda o Kozłkach
Według legendy, podczas uroczystego obiadu na cześć króla, kucharz spalił główne danie. W desperacji złapał dwa kozły z podwórza, ale te uciekły na wieżę ratusza i zaczęły się bić. Goście byli tak zachwyceni tym widowiskiem, że od tamtej pory kozłki stały się symbolem miasta.
Ostrów Tumski - Kolebka Polski
Ostrów Tumski to najstarsza część Poznania i symboliczna kolebka polskiej państwowości. To właśnie tutaj znajdował się gród pierwszych Piastów, a w 966 roku książę Mieszko I przyjął chrzest w chrześcijańskiej Polsce.
Na Ostrowie Tumskim znajduje się Katedra św. Piotra i Pawła - miejsce koronacji pierwszych polskich królów. W podziemiach katedry można zobaczyć pozostałości przedromańskiej świątyni z X wieku oraz relikty pierwszego polskiego pałacu.
Muzeum Początków Państwa Polskiego
Na Ostrowie Tumskim znajduje się nowoczesne Muzeum Początków Państwa Polskiego, które w multimedialny sposób opowiada historię narodzin Polski. Ekspozycja pokazuje, jak z plemienia Polan narodziło się pierwsze polskie państwo.
Centrum Handlowe - Biznesowy Poznań
Poznań to jedno z najważniejszych centrów biznesowych w Polsce. Miasto słynie z Międzynarodowych Targów Poznańskich - najstarszych i największych w Polsce, organizowanych od 1921 roku. Nowoczesne centrum biznesowe z wieżowcami tworzy imponującą panoramę miasta.
Ulica Święty Marcin to główna arteria biznesowa Poznania, pełna nowoczesnych biurowców, centrów handlowych i eleganckich hoteli. To tutaj skupia się życie ekonomiczne miasta i region Wielkopolska - jednego z najbogatszych w Polsce.
Cytadela Poznańska
Cytadela to ogromny kompleks fortyfikacyjny z XIX wieku, będący największą twierdzą w Europie. Zbudowana przez Prusaków, później była wykorzystywana przez Niemców podczas II wojny światowej. Dziś to park i miejsce pamięci.
Na terenie Cytadeli znajduje się Muzeum Armii Poznań z kolekcją broni i umundurowania, a także pomniki upamiętniające ofiary wojny. Park Cytadela to ulubione miejsce rekreacji poznańczyków z rozległymi terenami zielonymi i ścieżkami rowerowymi.
Jezioro Maltańskie
Jezioro Maltańskie to sztuczny zbiornik wodny stworzony na rzece Cybinie, będący centrum rekreacji i sportu w Poznaniu. Wokół jeziora znajduje się park z licznymi atrakcjami: kolejka wąskotorowa, tor regat, termy maltańskie i ośrodki sportowe.
Malta to miejsce ważnych wydarzeń sportowych, w tym Mistrzostw Świata w Wioślarstwie. Latem jezioro tętni życiem - można tu pływać kajakami, żeglować, biegać ścieżkami wokół jeziora lub odpoczywać na plażach.
Nowe Zoo Poznań
Na wyspie na Jeziorze Maltańskim znajduje się Nowe Zoo - jeden z najnowocześniejszych ogrodów zoologicznych w Europie. Zoo słynie z naturalnych wybiegów, programów ochrony zagrożonych gatunków i edukacji ekologicznej.
Bamberka - Dzielnica Bambrów
Poznań ma wyjątkową historię związaną z Bambrami - niemieckimi osadnikami sprowadzonymi w XVIII wieku przez władze pruskie. Dzielnica Bamberka zachowała część tej tradycji z charakterystyczną architekturą i kulturą.
Bambrzy przywieźli do Poznania zaawansowane techniki rolnicze, rzemiosło i kulturę. Dziś można to zobaczyć w Muzeum Bambrów Poznańskich, które prezentuje historię tej społeczności i jej wpływ na rozwój miasta.
Pałac w Rogalinie
W pobliżu Poznania znajduje się Pałac w Rogalinie - jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Polsce. Ten rokokokowy pałac z XVIII wieku otoczony jest parkiem krajobrazowym z najstarszymi dębami w Europie.
Pałac mieści muzeum z cenną kolekcją malarstwa polskiego i europejskiego. Park w Rogalinie słynie z trzech potężnych dębów: Lecha, Czecha i Rusa - według legendy nazwanych od trzech braci założycieli słowiańskich narodów.
Kórnik i Zamek Kórnicki
Zamek w Kórniku, oddalony 25 km od Poznania, to jeden z najciekawszych zamków w Polsce. Ten neogotycki zamek z XIX wieku mieści muzeum z unikalną biblioteką i zbiorami sztuki.
Szczególnie słynna jest Biblioteka Kórnicka z największą w Polsce kolekcją średniowiecznych rękopisów i starodruków. Park zamkowy to arboretum z drzewami z całego świata, szczególnie piękne podczas kwitnienia rododendronów.
Kuchnia Wielkopolska
Poznań to stolica kuchni wielkopolskiej - tradycyjnej, sycącej i smakowitej. Wielkopolska słynie z hodowli gęsi i produkcji regionalnych specjałów:
- Rogal świętomarciński - tradycyjne ciasto z nadzieniem makowym, symbol Poznania
- Pyry z gzikiem - ziemniaki z twarogiem z szczypiorkiem
- Żurek wielkopolski - z białą kiełbasą i jajkiem
- Kaczka po poznańsku - faszerowana jabłkami i marjoranem
- Gęsina pieczona - tradycyjne danie świąteczne
- Grochówka - zupa grochowa z kiełbasą
Święty Marcin - Patron Miasta
Święty Marcin to patron Poznania, a jego dzień (11 listopada) to największe święto miasta. Tego dnia w Poznaniu odbywa się tradycyjna procesja i Jarmark Świętomarcińki, gdzie można kupić rogale świętomarcińskie.
Legenda głosi, że Święty Marcin przejechał przez Poznań na białym koniu, dzieląc się płaszczem z żebrakiem. Od tego czasu jest patronem miasta i symbolem wielkopolskiej gościnności.
Kultura i Rozrywka
Poznań to ważny ośrodek kulturalny z bogatą ofertą teatralną i muzyczną. Opera Poznańska, Teatr Wielki, Filharmonia im. Tadeusza Szeligowskiego - to instytucje o znaczeniu krajowym.
Miasto słynie z licznych festiwali: Malta Festival - międzynarodowy festiwal teatralny, Festiwal Ethno Port, Animator - festiwal filmów animowanych. Życie nocne koncentruje się w okolicy Starego Rynku i dzielnicy Jeżyce.
Praktyczne Informacje
Transport
Poznań ma doskonały system komunikacji publicznej - tramwaje i autobusy docierają do wszystkich dzielnic. Poznańska Kolej Metropolitalna łączy miasto z sąsiednimi gminami. Lotnisko Poznań-Ławica ma połączenia z głównych miastami Europy.
Kiedy jechać?
Poznań jest atrakcyjny przez cały rok. Lato to czas Malta Festival i wydarzeń nad jeziorem. Jesień to sezon rogali świętomarcińskich. Zima ma swój urok, szczególnie jarmarki bożonarodzeniowe na Starym Rynku.
Co warto wiedzieć?
Poznań to miasto biznesu - ceny mogą być wyższe niż w innych miastach. W centrum warto rezerwować hotele z wyprzedzeniem, szczególnie podczas targów. Kozłki na ratuszu wychodzą punktualnie o 12:00 - nie można tego przegapić!
Poznaj kolebkę Polski
Chcesz odkryć miejsca narodzin polskiej państwowości? Zarezerwuj wycieczkę po Poznaniu z naszym przewodnikiem i poznaj fascynującą historię miasta.
Zarezerwuj wycieczkę