Kraków, dawna stolica Polski, to miasto, które zachwyca swoim urokiem od pierwszego spojrzenia. Z historią sięgającą ponad tysiąca lat, Kraków oferuje niezrównaną mieszankę średniowiecznej architektury, bogatej kultury i tętniącego życiem nowoczesnego miasta.

Rynek Główny - Serce Miasta

Rynek Główny w Krakowie to jeden z największych średniowiecznych placów w Europie. Jego powierzchnia wynosi około 40 000 metrów kwadratowych, a jego historia sięga XIII wieku. Dominującą budowlą placu są Sukiennice - renesansowy budynek handlowy, który przez wieki służył jako centrum handlu w mieście.

W centrum Rynku znajduje się Wieża Ratuszowa - jedyny zachowany fragment średniowiecznego ratusza. Wieża, wysoka na 70 metrów, oferuje wspaniały widok na całe miasto. Legend mówi, że kto nie wszedł na Wieżę Ratuszową, ten nie był w Krakowie!

Kościół Mariacki

Na północno-wschodnim narożniku Rynku stoi gotycki Kościół Mariacki z charakterystycznymi dwoma wieżami o różnej wysokości. Wyższa wieża (81 m) służyła jako strażnica miejska, z której co godzinę rozbrzmiewa hejnał mariacki - sygnał trąbkowy przerywany w połowie na pamiątkę tatarskiego najazdu.

Wnętrze kościoła kryje prawdziwy skarb - ołtarz Wita Stwosza, uważany za jedno z najcenniejszych dzieł sztuki gotockiej w Europie. Ten drewniany pentaptyk, powstały w latach 1477-1489, przedstawia sceny z życia Matki Boskiej.

Wzgórze Wawelskie

Wawel to symbol polskiej państwowości i jedna z najważniejszych atrakcji Krakowa. Na wzgórzu wawelskim znajdują się Zamek Królewski i Katedra Wawelska - miejsca koronacji polskich królów i spoczywania największych postaci polskiej historii.

Zamek Królewski

Zamek Wawelski przez ponad 500 lat był rezydencją polskich królów. Dzisiaj mieści muzeum z bezcennymi zbiorami sztuki, w tym słynne arrasy flamandzkie i kolekcję broni oraz orientalia. Komnaty królewskie zachwycają przepychem i pokazują, jak żyła polska szlachta.

Katedra Wawelska

Katedra św. Stanisława i św. Wacława to miejsce koronacji polskich królów i nekropolia narodowa. W kryptach katedry spoczywają królowie Polski, poeci wieszczowie i wielcy przywódcy. Szczególnie imponujący jest dzwon Zygmunt z 1520 roku, ważący 11 ton.

Kazimierz - Żydowska Dzielnica

Kazimierz to historyczna dzielnica żydowska Krakowa, która przez wieki była centrum życia religijnego i kulturalnego polskich Żydów. Dzisiaj Kazimierz to modna dzielnica pełna kawiarni, restauracji, galerii sztuki i klubów.

W Kazimierzu można zobaczyć zachowane synagogi, w tym Synagogę Starą (XV wiek) i Synagogę Remuh z cmentarzem żydowskim, gdzie pochowany jest rabin Mojżesz Isserles. Ulica Szeroka to główna arteria dzielnicy, pełna restauracji serwujących tradycyjną kuchnię żydowską.

Planty Krakowskie

Planty to wyjątkowy w skali Europy park w kształcie pierścienia, otaczający Stare Miasto Krakowa. Powstały w XIX wieku na miejscu rozebranymi średniowiecznych murów obronnych, Planty mają długość 4 kilometrów i powierzchnię 21 hektarów.

Spacer Plantami to przyjemny sposób na poznanie historii miasta. Po drodze można zobaczyć zachowane fragmenty murów miejskich, w tym Bramę Floriańską i Barbakan - jedną z niewielu zachowanych w Europie średniowiecznych fortyfikacji tego typu.

Nowa Huta - Socjalistyczne Miasto

Nowa Huta to unikalna dzielnica Krakowa, budowana od lat 50. XX wieku jako wzorcowe socjalistyczne miasto. Jej szeroki główne aleje, monumentalne budynki mieszkalne i centralny plac stanowią przykład architektury socrealistycznej.

Główną atrakcją Nowej Huty jest Kombinat Metalurgiczny im. Lenina (obecnie ArcelorMittal Poland), który był jednym z największych zakładów przemysłowych w Polsce. Dzisiaj można zwiedzać dzielnicę w ramach wycieczek tematycznych pokazujących życie w czasach PRL.

Gastronomia Krakowska

Kraków to raj dla smakoszy. Miasto oferuje zarówno tradycyjną polską kuchnię, jak i nowoczesną gastronomię na światowym poziomie. Nie można opuścić Krakowa bez spróbowania:

  • Obwarzanki krakowskie - tradycyjne pieczywo z solą i kminkiem, sprzedawane na ulicach miasta
  • Kiełbasa krakowska - słynna kiełbasa sucha o wyjątkowym smaku
  • Żurek w chlebku - tradycyjna polska zupa w chlebowym naczyniu
  • Pierogi - w Krakowie można znaleźć pierogi z różnymi nadzieniami
  • Oscypek - góralski ser z mleka owczego, często grillowany

Praktyczne Informacje

Jak dotrzeć do Krakowa?

Kraków ma doskonałe połączenia komunikacyjne. Lotnisko Kraków-Balice obsługuje loty krajowe i międzynarodowe. Do centrum można dotrzeć autobusem, pociągiem lub taksówką. Z innych miast Polski do Krakowa można dojechać pociągiem PKP lub autobusem.

Transport w mieście

Komunikacja miejska w Krakowie jest dobrze rozwinięta. Tramwaje i autobusy docierają do wszystkich dzielnic miasta. Bilet jednorazowy kosztuje około 4 złote, a bilet dobowy około 15 złotych. Stare Miasto najlepiej zwiedzać pieszo.

Gdzie nocować?

Kraków oferuje szeroki wybór noclegów - od luksusowych hoteli w zabytkowych kamienicach po hostele dla młodych podróżników. Najwięcej hoteli znajduje się w Starym Mieście i okolicach dworca głównego.

Najlepszy czas na wizytę

Kraków można odwiedzać przez cały rok, ale najpiękniej jest wiosną (maj-czerwiec) i jesienią (wrzesień-październik). Latem miasto jest pełne turystów, ale oferuje wiele imprez plenerowych. Zima w Krakowie też ma swój urok, szczególnie w okresie świątecznym.

Zaplanuj swoją wizytę w Krakowie

Chcesz zobaczyć Kraków z lokalnym przewodnikiem? Skontaktuj się z nami i zaplanujmy razem niezapomnianą wycieczkę po dawnej stolicy Polski.

Zarezerwuj wycieczkę