Gdańsk, największe miasto północnej Polski, to fascynująca mieszanka hanzeatyckiej historii, nadmorskiego klimatu i współczesnej dynamiki. Miasto, które przez wieki było bramą Polski do świata, dzisiaj zachwyca swoją unikalną architekturą i bogatym dziedzictwem kulturowym.

Główne Miasto - Serce Gdańska

Główne Miasto to historyczne centrum Gdańska, otoczone średniowiecznymi fortyfikacjami. To tutaj znajdują się najważniejsze zabytki miasta i tętni życie turystyczne. Charakterystyczna architektura kamieniczek z kolorowymi fasadami w stylu flamandzkim nadaje miastu niepowtarzalny charakter.

Długi Targ

Długi Targ to reprezentacyjna ulica Gdańska, nazywana "najpiękniejszą ulicą w Polsce". Wraz z Długą znajdują się tu najcenniejsze zabytki miasta. Kolorowe kamienice patrycjuszy gdańskich, każda inna, tworzą niezapomniany spektakl architektoniczny.

W centrum Długiego Targu stoi Fontanna Neptuna - symbol Gdańska od 1633 roku. Według legendy monety wrzucone do fontanny zapewniają szczęśliwy powrót do miasta. Obok znajduje się Ratusz Głównego Miasta z charakterystyczną wieżą i przepiękną Salą Czerwoną.

Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka to największa ceglana świątynia w Europie i jedna z największych na świecie. Ta gotycka katedra może pomieścić 25 000 wiernych. Z wieży kościoła, wysokiej na 82 metry, roztacza się wspaniały widok na całe miasto i Zatokę Gdańską.

Wnętrze bazyliki zachwyca monumentalnością i bogactwem wyposażenia. Szczególnie cenny jest astronomiczny zegar z 1470 roku i gotyckie freski. Kościół słynie także z doskonałej akustyki - regularnie odbywają się tu koncerty muzyki organowej.

Żuraw - Symbol Gdańska

Żuraw to najbardziej rozpoznawalny symbol Gdańska. Ten gotycki żuraw portowy z XV wieku był największym żurawiem średniowiecznej Europy. Służył do załadunku statków i podnoszenia masztów, a jednocześnie pełnił funkcję bramy wodnej do miasta.

Dziś Żuraw mieści oddział Narodowego Muzeum Morskiego. Ekspozyca pokazuje historię gdańskiego portu i rozwój żeglugi na Bałtyku. Z tarasu na szczycie rozciąga się piękny widok na Motławę i Wyspę Spichrzów.

Stocznia Gdańska i Europejskie Centrum Solidarności

Stocznia Gdańska to miejsce narodzin "Solidarności" - pierwszego niezależnego związku zawodowego w krajach socjalistycznych. To stąd rozpoczęły się przemiany, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Wschodniej.

Europejskie Centrum Solidarności to nowoczesne muzeum opowiadające historię walki o wolność w XX wieku. Interaktywne ekspozycje przybliżają dramatyczne wydarzenia z Grudnia 1970, Sierpnia 1980 i późniejsze przemiany. Przed muzeum stoi Pomnik Poległych Stoczniowców z charakterystycznymi trzema krzyżami.

Brama nr 2

Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej to miejsce historyczne - to tutaj Lech Wałęsa przemawiał do strajkujących robotników w 1980 roku. Ściana bramy pokryta jest tablicami pamiątkowymi i 21 postulatami strajkujących, które stały się podstawą porozumień sierpniowych.

Wyspa Spichrzów i Ołowianka

Wyspa Spichrzów to dawna dzielnica składów zbożowych Gdańska. Gotyckie spichlerze z czerwonej cegły tworzą unikalny krajobraz architektoniczny nad Motławą. Dziś większość z nich została odnowiona i mieści luksusowe hotele, restauracje i apartamenty.

Ołowianka to malownicza wysepka na Motławie, na której znajduje się Zespół Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina. Ten nowoczesny budynek o futurystycznej architekturze stał się nowym symbolem współczesnego Gdańska.

Westerplatte

Westerplatte to półwysep na ujściu Wisły, gdzie 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa. Polska załoga wojskowego składu tranzytowego broniła się przez 7 dni przeciwko przeważającym siłom niemieckim.

Dziś na Westerplatte znajduje się Pomnik Obrońców Wybrzeża i ruiny budynków koszarowych. Park pełen jest ścieżek spacerowych i stanowisk edukacyjnych opowiadających historię heroicznej obrony. To miejsce obowiązkowe dla każdego, kto chce zrozumieć polską historię.

Oliwa i Katedra Oliwska

Oliwa to elegancka dzielnica Gdańska, znana z zabytkowej katedry i parku oliwskiego. Katedra Oliwska, budowana przez cystersów przez niemal 300 lat, to perła architektury gotyckiej na Pomorzu.

Największą atrakcją katedry są słynne organy z XVIII wieku - jedne z największych w Europie. Podczas letnich koncertów można usłyszeć, jak 7876 piszczałek tworzy nieziemską muzykę. Szczególnie spektakularne są efekty specjalne, jak śpiewające ptaki czy burza.

Park Oliwski

Park Oliwski to jeden z najpiękniejszych parków w Polsce, założony w stylu francuskim w XVIII wieku. Geomtryczne alejki, stawy, wodospady i pawilon przypominają ogrody Wersalu. Park jest idealny na romantyczne spacery, szczególnie jesienią, gdy liście przybierają złote kolory.

Sopot - Kurot nad Morzem

Sopot, choć formalnie osobne miasto, stanowi integralną część Trójmiasta i jest najbardziej eleganckim polskim kurortem nadmorskim. Słynne molo sopockie to najdłuższe drewniane molo w Europie (515 metrów), z którego rozciąga się piękny widok na Zatokę Gdańską.

Sopot to miasto festiwali, luksusowych hoteli i modnych restauracji. Spacer Monciaka (główną ulicą kurortu) to obowiązkowy punkt programu. Plaża w Sopocie, z charakterystycznymi kolorowymi domkami kąpielowymi, jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Polsce.

Gdynia - Młodsze Miasto Morskie

Gdynia, najmłodsze miasto Trójmiasta, została zbudowana w dwudziestoleciu międzywojennym jako nowoczesny port Polski. Dziś to centrum polskiej marynarki wojennej i ważny port handlowy.

Główną atrakcją Gdyni jest Muzeum Marynarki Wojennej z okrętami-zabytkami: niszczycielem ORP "Błyskawica" i żaglowcem "Dar Pomorza". Skwer Kościuszki z Oceanarium i Akwarium Gdyńskim to raj dla rodzin z dziećmi.

Kuchnia Pomorska

Gdańsk to stolica kuchni pomorskiej, której podstawą są owoce morza i ryby. Charakterystyczne potrawy regionu to:

  • Ryba po gdańsku - dorsz w sosie chrzanowym z jajkiem
  • Flaki gdańskie - zupa żołądkowa z marjoranem
  • Kaszanka gdańska - regionalna kiełbasa kaszana
  • Pierogi z mięsem - tradycyjne pomorskie pierogi
  • Goldwasser - tradycyjny gdański likier z płatkami złota

Bursztyn - Złoto Północy

Gdańsk to światowa stolica bursztynu - skamieniałej żywicy sprzed milionów lat. Największe w Polsce złoża bursztynu znajdują się na Mierzei Wiślanej. W mieście działa wiele galerii i warsztatów, gdzie można kupić autentyczne wyroby z bursztynu.

Muzeum Bursztynu w Katowni prezentuje największą w Polsce kolekcję "złota północy", w tym unikalne inkluzje - owady i rośliny uwięzione w żywicy miliony lat temu.

Praktyczne Informacje

Jak dotrzeć?

Do Gdańska można dotrzeć samolotem (Lotnisko Gdańsk im. Lecha Wałęsy), pociągiem (Dworzec Główny) lub samochodem autostradą A1. Z lotniska do centrum kursują autobusy i pociągi SKM.

Transport w Trójmieście

Trójmiasto ma doskonały system komunikacji publicznej. Pociągi SKM (Szybka Kolej Miejska) łączą Gdańsk, Sopot i Gdynię w 20 minut. W miastach kursują także autobusy i tramwaje.

Najlepszy czas na wizytę

Gdańsk jest piękny przez cały rok. Lato to sezon plażowy i festiwalowy, ale także największy ruch turystyczny. Wiosna i wczesna jesień to idealny czas na zwiedzanie - mniej tłumów i przyjemna pogoda.

Poznaj Trójmiasto z przewodnikiem

Chcesz odkryć wszystkie tajemnice hanzeatyckiego Gdańska? Zarezerwuj wycieczkę po Trójmieście z naszym lokalnym przewodnikiem.

Zarezerwuj wycieczkę